لوگوهای تأثیرگذار چه خصوصیاتی دارند؟

تصور کنید که به نشانی مدیر بازاریابی در شرکتی تصوری به نام Noxu مشغول به فقره هستید. محصولات این شرکت، پازل های فکری هستند و مدیرعامل شهریه ای برای انتخاب از میان دو لوگو بر عهده ی شما گذاشته است. شما باید لوگویی را انتخاب کنید که بهترین بازخورد را در رونمایی از محصولات داشته باشد. از میان دو شمایل زیر، کدام یک را به عنوان لوگوی شرکت انتخاب می کنید؟

برای انتخاب هر یک از لوگوها می توان دلایلی منطقی بیان کرد؛ بوسیله عنوان مثال برگزینی لوگوی اول به معنای شکوه به سادگی طراحی است و لوگوی سمت راست یعنی به طرح خویشتن پازل وفادار باقی مانده اید. درواقع با گزینش لوگوی جانب راست، نوع فعالیت و محصول خود را نیز به مخاطب نشان داده اید.

دانشکده ی تصرف وکار هاروارد تجسس ای انجام داد تا به مدیران کسب وکار، راهکاری بخاطر انتخاب بی عیب زیرفون طراحی لوگوی نمایش بطی ء. بررسی لوگوهای توصیفی و غیرتوصیفی (لوگوی سمت حق توصیفی و لوگوی سمت چپ غیرتوصیفی است) بخشی از مطالعه وجود که تأثیرگذاری آن ها را در موقعیت های گوناگون تجسس می کرد. در مسیر تحقیق، لوگوی ۵۹۷ همدستی معاینه شد.آیا لوگو واقعا شکوه دارد؟مقاله های مرتبط:لوگوهای ماندگار؛ وارسی جزئیات نقشه کشی ۱۰ لوگوی نامدار دنیااینفوگرافیک: دستورالعمل نقشه کشی یک لوگوی عالی

برخی افراد و تا اینکه مدیران رده بالای کسب وکارها تصور می کنند که گزینش لوگو برای باهم اتحاد کردن فرایندی بی معنی است. دراین میان، فداکار دیگر اعتقاد دارند که برگزینی مدل سازی کم ارزش به دلایل گوناگون ابهت فوقانی دارد. لوگویی که به خوبی طراحی شده باشد، مزیت های جانبی متعددی را بخاطر برند بوسیله همراه دارد. از میان مزیت ها می توان به جذب تعلق ی استفاده کننده، تمایز از رقبا، خلق کردن هویت بخاطر برند، تأثیرگذاری پیاده شدن برگزینی های سرمایه گذار و درنهایت انتقال شعار و برنامه های برند اشاره کرد.

لوگو را می استعداد ابزاری همه جانبه و همیشگی برای ارتباط دانست که احتمالا در همگی ی مقدر شدن های یک کسب وکار درگاه خواهد داشت. لوگوها از بسته بندی محصولات، وب سایت، گزارش های رسمی و خانه شرکت تا کارت ویزیت و تا اینکه شکل های فرم کارمندان دیده می شوند. درنتیجه آن ها را می توان المان هایی از برند دانست که تقریبا برای همگی ی افراد مرتبط با آن نمایش داده می شوند. مشتریان، مهم ترین قسمت قسمت کردن ی آن افراد مرتبط هستند و درنتیجه لوگوی مناسب، جلال بالایی بخاطر ارتباط خوب با آن ها دارد.

با توجه بوسیله اهمیت لوگو تو موفقیت خواه عدم موفقیت برند، خصوصیات طراحی آن اثر بالایی روی رفتار مشتری و کارایی برند دارد. بوسیله علاوه مطالعه های قبلی مدال می دهند که سادگی یا پیچیدگی طراحی لوگو روی تصمیم گیری سرمایه گذاران هم تأثیر دارد. بوسیله علاوه تقارن یا عدم تقارن لوگو نیز روی تعادل برند تأثیرگذار است.لوگوی تشریحی

لوگوی توصیفی بوسیله نوعی از لوگو گفته می شود که دارای المان های طراحی بصری یا متنی (یا ترکیبی از هردو) برای تشریح دادن نوع محصول خواه خدمت برند است. بوسیله عنوان مثال می توان به لوگو های انواع انبازی های فعال در صنعت غذایی رمز کرد که عموما المانی با نقشه کشی غذا دارند. البته لوگوی مک دونالد بوسیله عنوان یکی از مبصر ترین فعالان صنعت غذا، غیرتوصیفی است. لوگوی آن ها المان های طراحی دارد که هیچ توضیحی درباره ی میوه برند نمی دهد. تو تصویر زیر لوگوهای جانب چپ توصیفی و لوگوهای سمت راست، غیرتوصیفی هستند.

در کنفرانس های طراحی لوگو عموما سؤال استفاده کردن یا نکردن از لوگوهای تشریحی به بحث گذاشته می شود. درون سال های اخیر بسیاری از برندها لوگوی خویشتن را بهترین سازی و بازطراحی کرده اند تا بیشتر به سمت طراحی تشریحی پیش بروند. درمقابل، بسیاری دیگر هم لوگوهای غیرتوصیفی را ترجیح می دهند. به عنوان مثال برند Dunkin اصطلاح ی Donuts و طرح فنجان قهوه را از لوگوی خود حذف کرد و به سمت طراحی غیرتوصیفی رفت. درمقابل، برند Animal Planet با اضافه کردن یک فیل به مدل سازی لوگو، هرچه بیشتر تشریحی شد. تجسس ی HBR نشان می دهد که ۴۰ درصد از برندها از طراحی توصیفی و ۶۰ درصد از نقشه کشی غیرتوصیفی استفاده می کنند.

مطالعه ی کالج ی تصرف وکار هاروارد با شرایط و ضوابط اختصاص نشان داد که لوگوهای توصیفی بیش از لوگوهای دیگر روی حساسیت مصرف کننده از برند تأثیر دارند. به علاوه می توان تأثیر آن ها بر کارایی برند را بی قراری بیشتر دانست.قدرت و مزیت لوگوی توصیفی

مطالعه ی HBR علامت می دهد که استفاده کننده با نظر لوگوی توصیفی، عملکرد آسان لطافت در پردازش تصویری آن خواهد داشت. درنتیجه فهم میدان برند بخاطر او آسان تر خواهد وجود. به علاوه لوگوی تشریحی در مقایسه با گوناگون غیرتوصیفی مزیت های کوچکتر را دارد:توکل بوسیله برند را در ذهن استفاده کننده افزودن می دهد.بوسیله اعتبارسنجی بهتر برند توسط استعمال کننده می انجامد.مراد به بیع را درون خریدار افزایش می دهد.باعث افزایش بیشتر سودا برند می شود.

در یکی از مراحل مطالعه، شرکت کننده ها داخل یک نظرسنجی به قیافه ناگهانی بوسیله دو قسمت قسمت کردن تقسیم شدند. به یکی از گروه ها لوگویی توصیفی از یک رستوران سوشی عرضه داده شد و گروه دیگر، لوگوی غیرتوصیفی از همان برند را مشاهده کردند. در کنار هر دو لوگو، توصیحی کوتاه از میخانه نوشته شده وجود. شرکت کننده ها پس از قرائت کردن متن تشریحی و مشاهده ی طراحی لوگو، نظرات خود را در استاندارد لیکرت ثبت کردند. نظرسنجی پیرامون پندار شریک کننده ها درباره ی اخلاقی بودن یا نبودن برند و علاقه ی آن ها ارتکاب شد. مقایسه ی نظر همدستی کننده ها مدال داد که لوگوی توصیفی در نظر آن ها اخلاقی نمدار بود و علاقه ی بیشتری نسبت بوسیله برند ایجاد کرد.

در بسرنوشت شوم دچار کردن دیگری از تحقیق، یک دیتاست دربرگیرنده ۴۲۳ برند B2C انتزاع شد. برای ساختن دیتاست، مفروضات مالی هر برند (فروش خالص، هزینه های تبلیغات و تفحص و توسعه، دارایی های کل و موارد مشابه) قبض شد. سپس لوگوهای هر برند بخاطر باهم اتحاد کردن کننده ها در جستجو ارسال شد تا توصیفی یا غیرتوصیفی وجود داشتن هر کدام را مشخص کنند. البته ۱۳ مشخصه ی دیگر مدل سازی تیمار از آن ها پرسیده شد. از میان مشخصه ها می توان بوسیله تقارن، لباس کلی، رنگ و موارد دیگر اشاره کرد.

با استعمال از انتزاع رگرسیون روی داده های دیتاست بالا، تأثیر لوگوی توصیفی خواه غیرتوصیفی روی معامله تمام عیار برند مطالعه شد. مفروضات مالی برندها و ۱۳ مشخصه ی طراحی مذکور، بوسیله عنوان پارامترهای کنترلی انتخاب شدند. درنهایت نتایج نشان عدل که یک لوگوی توصیفی نسبت به نمونه ی غیرتوصیفی تأثیر بیشتری روی فروش برند دارد.

نتایج انتزاع بالا روی ۱۷۴ استارتاپ نوپا بررسی شد. همین نتایج بخاطر استارتاپ ها تیمار صادق بود. لوگوی این استارتاپ ها با تشریح میوه بوسیله ۲،۶۳۰ نفر ارائه داده شد که نتایج نظرسنجی، علامت دهنده ی کام بیشتر ابتیاع بخاطر لوگو های توصیفی بود.لوگوهای توصیفی بیش از انواع دیگر در جذب توکل مشتری چیره هستند

مزایای کاربرد از لوگوی توصیفی را نمی قابلیت بوسیله همه ی برندها در انواع تصرف وکارها تعمیم داد. کارشناسان هاروارد تأثیر طراحی تشریحی را بخاطر برندهای شناخته شده و شناخته نشده به صورت مجزا بررسی کردند. نتایج علامت عدل که لوگوی توصیفی بخاطر هر دو گروه ی برندهای نامی یا جاهل معروف تأثیری مثبت دارد. ازطرفی مقیاس این تأثیر مثبت بخاطر برندهای مشهور بسیار کوچک نمدار بود. درواقع مصرف کننده، آن برندها را می شناسد و از علیه و خدمات آن ها اطلاع دارد. درنتیجه طراحی لوگو تأثیر کمتری روی او خواهد داشت.

یکی از نتایج جالب مطالعه مدال قسط که لوگوی توصیفی برای برندهایی با محصول نگران کننده یا مرتبط با مفاهیم نه چندان خوشایند تأثیر منفی دارد. به عنوان مثال شرکت های سازنده ی روغن پالم، سموم دافع حشره یا موارد شبیه با تشریح محصول و خدمات خود تو لوگو، خریدار را تخلیه می کنند. درواقع تشریح چنین محصولاتی تصور یک تجربه ی بد را در حافظه مصرف کننده ایجاد می کند و شاید او را از برند دور بطی ء.

خراج گیریلوگوی تشریحی بخاطر محصولات با وعده منفی، مناسب نیست

اگر تصمیم به نقشه کشی لوگو برای محصول یا کسب وکار خود دارید، معاینه ی بالا مدال می دهد حداقل باید یک المان متنی خواه تصویری برای نشان دادن نوع محصول و خدمت خود درون آن جای دهید. بوسیله عنوان مثال برای طراحی لوگوی یک کافی شاپ، شاید استفاده از یک فنجان قهوه و حتی نشان دادن بخار قهوه ی داغ، جالب باشد. در مثالی دیگر بخاطر طراحی لوگوی یک فروشگاه کتاب می قابلیت المانی نشان دهنده ی مفهوم تاریخچه را در دید گرفت. درنهایت برای مدل سازی شرکت فرضی Noxu همچنین احتمالا لوگی سمت راست با تیر هایی از پازل بازی، مفت خواهد بود.

درمقابل نکته های بالا، اگر شرکت شما محصولاتی با مفاهیم سلبی تولید و ارائه می کند، لوگوی غیرتوصیفی گزینش بهتری خواهد حیات. به علاوه لوگوی غیرتوصیفی بخاطر باهم اتحاد کردن هایی با بنیاد های فعالیت متفاون مفت تر خواهد بود. به عنوان مثالی از این سنخ طراحی می استعداد به لوگوی اوبر و والت دیزنی رمز کرد. برای چنین شرکت هایی، لوگویی که نشان دهنده ی قوم ی متعدد و متفاوت محصولات باشد، برای خریدار متزلزل کننده خواهد بود. به عنوان مثالی دیگر، شرکت Dunkin احتمالا بوسیله پندار تصمیم به تولید انواع دیگری شیرنی، نام و نشان دونات را از لوگوی خود حذف کرد.

درنهایت نمی توان لوگوی تشریحی را فاکتوری منحصر به فرد برای موفقیت رونمایی از یک برند دانست. به علاوه می دانیم که لوگو مهم ترین المان یک برند نیست. درنهایت تنها این نکته اهمیت دارد که طراحی لوگو و استفاده از المان های توصیفی، معلول مهمی روی مشتریان هدف خواهد داشت.بیشتر بخوانید:ادوبی لوگوی جدیدی را بخاطر فتوشاپ معرفی کردبیوگرافی جیمز دایسون، از نقشه کشی جاروبرقی تا شرکت میلیارددلاریال جی از زبان طراحی سراب اتیه گوشی های خویشتن پرده برداری کردفونت های متن باز؛ قدمی مثبت در حروف تشکیل جامعه طراحان خلاقنشان تجاری نیسان و خودروهای اسپرت Z معرفی شد