منتقدان iOS 13 را بدافزاری تبلیغاتی می نامند

مصرف کننده هایی که نفقه های بیشتر از میانگین بازار را برای ورود به اکوسیستم اپل می پردازند، ورود به مجموعه ای صنف ای را پیش بینی می کنند که تنها اپلیکیشن ها و سرویس های پیشرفته را بوسیله آن ها عرضه می بطی ء. البته وقتی سیستم عامل دستگاه گران نرخ آن ها بوسیله محلی بخاطر سودا سرویس های دیگر دگرگونی می شود، انتظارها دستخوش تغییر می شوند. در همین رویکرد، کیفیت تجربه ی کاربری برای بازشدن فضا برای تبلیغات بیشتر کاهش برملا می کند.

گوشی آیفون را می توان جریان درآمدی پا بر جا اپل دانست. کوپرتینویی ها ابد تلاش می کنند این دشت خود را به کالایی جذاب برای افرادی تحول کنند که به متعاقب تجربه ی iOS بخاطر زندگی موبایلی خویشتن هستند. آن ها داخل همین مسیر تصمیم پژمرده اند گوشی کم قیمت قیمت تری به اشتهار iPhone 9 یا iPhone SE 2 عرضه کنند که iOS را دردسترس کاربران بیشتری قرار خواهد قسط. اپل امروز می داند فرصت اصلی نمو در سرو ها بود دارد؛ در مدت سرویس ها وسیله های هوشمند را کاربردی زیرفون و سرگرم کننده تر می کنند. در مفارقت گذشته، کوپرتینویی ها از سرویس های خود عزب ۱۲ میلیارد دلار درآمد کسب کرده اند که برابر با ۱۴ درصد از کل درآمد باهم اتحاد کردن است.

استیو استرزا، مهندس سرویس تامبلر، اعتقاد دارد اپل برای درآمد از حصه سرویس ها به ثبت شهرت کاربران وفادار خود در سرویس های اختصاصی اش اکتفا نمی کند. اپل موزیک، اپل نیوز پلاس، اپل تی وی پلاس و اپل آرکید مسئله های درآمدی مناسبی برای این شکرت مهیا می کنند؛ اما استرزا می گوید آن ها برای اضافه درآمد به رویکردهای تهاجمی تبلیغاتی روی آورده اند. او عقیده دارد زمانی که کاربران iOS از سرو های اختصاصی اپل مصرف نمی کند، تبلیغات کثرت با شیوه های تهاجمی برای او نمایش داده می شود؛ گویی ۴۸۰ میلیون کاربر سرویس های عام عمومی اپل برای آن ها کافی نیست.مقاله های مرتبط:تجسس iOS 13iOS 13 با مشکلاتی جدی در اساس مالتی تسکینگ روبه رو است

تبلیغات در سرتاسر iOS 13 دیده می شوند و راهی نیز برای مسدودکردن آن ها با استفاده از سیستم داخلی مسدودساز محتوای تبلیغاتی وجود ندارد. استرزا با اشاره به این نکته می گوید اپلیکیشن های عام اپل درون iOS همچون اپ استور و اپل موزیک بوسیله صورت مداوم اعلامیه سرویس های عمومی را ارائه می دهند؛ حتی برخی اوقات داخل پنل اعلامیه ها نیز تماشاچی نمایش تبلیغات مشابه خواهید بود. کاربران iOS با تأیید نمایش تبلیغات بخاطر درخت سرو های اشتراکی، مزاحمت اعلامیه برای سرویس پولی آی کلاد را آزاردهنده نم از همگی می دانند.

عرضه تبلیغات بوسیله کاربران جهیز عامل محدود به iOS نیست. مایکروسافت نیز اخیرا استراتژی تبلیغاتی ای به فرمان گرفته است و بوسیله روزرسانی رایگان بوسیله ویندوز ۱۰ را به دفعات بخاطر کاربران ویندوز ۷ ارائه می دهد. حتی کاربرانی که ویندوز ۷ را با پرداخت نفقه ی کامل خریده اند، بازهم تبلیغات سابق الذکر را مشاهده می کنند. ردموندی ها اعلان ارتقای ویندوز ۱۰ را با پوشش نکته و پیشنهاد ارائه می دهند که آن ها را بخاطر برخی کاربران تحمل پذیر می یواش.تبلیغات بی اندازه برای سرو های اشتراکی کیفیت تجربه ی کاربری iOS را کاهش می دهد

گزارش های متعدد از کاربران iOS تأیید می کند تبلیغات اپل در ورق ی هوم و تب های موجود در اپلیکیشن هایی همچون اپل موزیک، تی وی پلاس، نیوز پلاس، والت و اپ استور نمایش داده می شود. روندی که کوپرتینویی ها در نسخه ی جدید سیستم عامل خویشتن در پیش پژمرده اند، به نوعی آن را به بدافزار تبلیغاتی (Adware) مشابه می کند. رویکرد کنونی کاملا درمقابل ادعای اپل قرار می گیرد که همیشه ادعا می بطی ء بهترین امتحان ی کاربری را بخاطر مشتریانش بوسیله ارمغان می آورد.

چنانچه کاربر iOS در منطقه ای ساکن باشد که از سرویس هایی همچون اپل تی وی پلاس پشتبیانی نمی کند، تبلیغ آن سرو ها را تو اپلیکیشن های دیگر مشاهده نخواهد کرد. ظاهرا اپل پس از معرفی کردن و عرضه ی محتوای جدید تو سرویس های مذکور، روندهای تبلیغاتی را شدیدتر می کند؛ البته درنهایت همیشه روی نفروختن داده ی کاربران تأکید می کند.

این اولین مرتبه ای زدودن که اپل بوسیله دلیل رویکردهای بحث برانگیز با انتقادهای شدید مواجه می شود؛ زیار سال گذشته مجبور شد الگوریتم جست وجوی اپ استور را تغییر دهد؛ در مدت اپلیکیشن های خویشتن اپل را درون نتایج صدها کلمه ی کلیدی در رتبه های برتر صبر می عدالت. البته اپل با حفظ کردن موقعیت خود تقاضا کرد تغییر در الگوریتم بهسازی نیست و به نوعی نیکوترین سازی محسوب می شود. درنهایت، اگر انتقادها از روندهای تبلیغاتی انبازی ادامه روبرو یواش و تشدید شود، شاید یکروز «نیکوترین سازی» روندهای تبلیغاتی را همچنین تماشایی باشیم.بیشتر بخوانید:اپ کلیپس، استعداد جدید iOS 14 درون رویداد WWDC معرفی شدچرا با وجود سیاست های سخت گیرانه، توسعه دهندگان اپ استور را رجحان می دهند؟ادوبی اپلیکیشن Photoshop Camera را منتشر کردمعرفی کتاب کج رفتاری جای پا ریچارد تیلربا مؤلفه های عمده بها گذاری محصول آشنا شوید