پس از حذف کوکی از کروم، چه آینده ای درون انتظار دنیای وب است؟

گوگل کروم تا دو سال آینده کوکی های متفرقه خواه بوسیله زبان «کوکی های شخص ثالث» (third-party cookies) را بوسیله قیافه طولانی از تجربه ی مرور وب حذف می کند. دراین میان صنعت تبلیغات دیجیتال با از مشت اعطا کردن یکی از منابع واقعی کسب اطلاعات پیرامون مشتریان، بیش از قدیم نیاز بوسیله تغییر و بازآفرینی را حس می درنگ.مقاله های مرتبط:کوکی داخل مرورگر چیست و چه اهمیتی دارد؟گوگل پشتیبانی از کوکی های متفرقه را داخل کروم متوقف می کند

تصمیم گوگل بوسیله حذف این نوع از کوکی ها که دنباله رو بزرگانی همچون اپل و فایرفاکس بود، بازیگران دنیای دیجیتال را ملزم به تفکر درباره ی روش های متاخر بخاطر مدیریت کسب وکار می نرم. ازطرفی برخی دیگر باور دارند که وب بدون کوکی، بوسیله معنای فاتحه کردن مکرر بسیاری از کارها و تصمیم ها است. برخی از فعالان صنعت نشر و تبلیغات باور دارند حذف کوکی ها، یکی از پایه های کمکی صنعت را از بین می سرما.

حذف کوکی های شخص ثالث از گوگل کروم به تفکر فشارهایی حیات که از سوی طریق گذاران حریم خصوصی به شرکت های فناوری ملتفت می شود. به هرحال تصمیم غول اتومبیل جست وجو، برای همه ی فعالان صنعت اطلاع نواخت نبود. Criteco، شرکتی که امپراطوری عظیمی را با تمرکز به خشکی امدن هدف گیری کاربران به کمک کوکی تشکیل داد، پس از اعلام خبر گوگل با کاهش ارزش سهام روبه رو شد. انبازی های دیگر همچون LiveRamp و BlueKai (از زیرمجموعه های اوراکل) و Datalogix نیز مانند بسیاری از شرکت های مبتنی پهلو داده، اکنون باید یک بازنگری طاسی در مدل کسب وکار خویشتن داشته باشند.

جرود دیکر، کمک بزرگ فناوری های تجاری و توسعه در واشنگتن پست تصمیم گوکل را آن چنان ناراحت کننده نمی داند. او در این باره می گوید:ما اعتقاد داریم که حالا بهترین زمان بخاطر این غرض حیات. متد نمایش ی تبلیغات براساس کوکی ها نتایج دقیقی به همراه ندارد. ما به عنوان یک صنعت همیشه با چالش هایی همچون مسدودکننده های تبلیغات و قابلیت مشاهده ی محتوا و حتی کلاهبرداری روبه رو هستیم. باتوجه بوسیله انعطاف پذیری صنعت، رویکردهای آتی و واکنش بوسیله روند جدید، جذاب و قابل توجه خواهد بود.

همدستی هایی همچون Channel Factory، از شرکای رسمی یوتیوب اعتقاد دارند که اجل کوکی ها، ضرورت نوآوری و تغییر فرمت های سنتی تبلیغات را بوسیله همراه دارد. جد هارتمن، مدیر بخش های تجاری و استراتژی این باهم اتحاد کردن با رمز بوسیله مزایای مدال اعطا کردن تبلیغات براساس محتوای وب سایت هدف کاربر می گوید:رویکرد جدید باعث مطلع دورانی متمرکز بر کمال مطلوب گیری موضوعی می شود. فناوری پرگیر تبلیغ های موضوعی داخل خوش نویسی توسعه قرار دارد و می استعداد کارایی آن ها را بدون نیاز به کوکی های متفرقه، اندازه گیری کرد.

گوگل راهکاری موسوم به Privacy Sandbox برای جایگزینی کوکی ها دارد که به تبلیغ دهنده ها و ناشران، خسارتی وارد نمی بطی ء. معلومات اضافی پیرامون راهکار متاخر گوگل بود ندارد، اما باتوجه بوسیله نام آن می استعداد پیش بینی کرد که اطلاعات موردنیاز اعلامیه دهنده ها، عاری نفوذ کردن به حریم مخصوص کاربران، در آن ارائه می شود.

برخی کارشناسان نگرانی ها را از دوران پس از حذف کوکی ها مطرح می کنند. از نظر آن ها تهدیدهایی همچون تکرار عرضه اعلامیه بوسیله یک کاربر درصورت حذف کوکی ها محتمل خواهند وجود. شرکت هایی همچون 360i به مشتریان خویشتن بانگ دادند که با حذف چارچوب های کاربردی مرورگرها برای شناسایی کاربران، امکان عرضه تکراری تبلیغات بیشتر می شود. به هرحال آن ها عقیده دارند با حذف کوکی نمی استعداد تعداد دفعات نمایش تبلیغ به یک کاربر را محدود کرد.

تخصیص رفتار مرور وب (موسوم به Attribution) شاید پس از حذف کوکی ها بوسیله رویکردی متمرکز پیاده شدن آخرین کلیک کاربر تبدیل شود. اندرو فرانک، از تجرید گران بزرگ گارتنر با باور به چنین پیش بینی می گوید احتمالا وب سایتی که کاربر برای آخرین بار مرور کرده است، شانس بهتری برای فروش تبلیغات خواهد داشت و دیگر مسئله کلی و رفتار مرور، مدنظر استراحت نخواهد گرفت. ازطرفی او باور دارد بازاریاب ها برای تجسس مقدار تبلیغات خویشتن نیاز به اطلاعاتی بیشتر از آخرین کلیک کاربر دارند، اما چنین رویکردهایی نیاز بوسیله تحلیل و ردگیری بیشتر اقدام کاربر دارد.شاید درون آینده همه ی وب سایت ها کاربر را به ثبت صیت و ادخال بوسیله حساب کاربری مجبور کنند

آینده ی وب بدون کوکی ها شاید مانند به رویکردی شود که برخی ناشران کنونی داخل پیش محزون اند. آن ها دسترسی بوسیله محتوای خود را به ورود بوسیله شمار کاربری منوط می کنند و شاید چنین رفتاری تو آینده در سرتاسر وب دیده شود. آلمان اکنون چنین وضعیتی را تجربه می کند. فایرفاکس و سافاری که ۴۰ درصد از کاربران این کشور را به خود خاص می دهند، از مدت ها پیش کوکی را از سیاست های خویشتن حذف کرده اند و درنتیجه بازاریاب ها به معلومات سهم اساسی ای از کاربران کشور دسترسی ندارند. آلمان راهکاری واحد برای بحث حریم خصوصی دارد و آن را NetID می نامد. به هرحال کارشناسان تبلیغات امروز این ملک را منبعی با دستیابی دشوار به اطلاعات می دانند.

بسیاری از کارشناسان دنیای تبلیغات اعتقاد دارند گوگل داخل آینده راهکار مشابهی را پیاده خواهد کرد. شاید مرورگر از کاربران بخواهد که خبردار حساب کاربری کروم خواه هر پلتفرم دیگری شوند که صنعت تبلیغات نقشه کشی می بطی ء. جاستین سیلبرمن، معاون ارشد محصول در مشارکت تبلیغات ویدئویی DailyMotion باتوجه به همین پیش بینی احتمالی می گوید:من نگران آینده ای در اینترنت هستم که کاربران با دیوارهای متعدد ادخال به وب سایت روبه رو می شوند و تنها گزینه های ثبت نام و ورود را در پیش دارند. درنهایت وب سایت ها برای درآمدزایی مجبور به جمع آوری داده ها هویتی می شوند که رویکرد خوبی نیست.

فداکار فعالان صنعت تبلیغات دیجیتال، راهکارهای جایگزینی را برای دنیای وب بدون کوکی پیشنهاد می دهند. بوسیله عنوان مثال آن ها پیشنهاد می کنند تا مرورگرها ID اختصاصی دستگاه داشته باشند که روندی متشابه با سیلان کنونی گوشی های هوشمند خواهد حیات. اطلاعات سابق الذکر تنها در درون مرورگر می ماند و کاربر نیز کنترل بیشتری روی اطلاعات خواهد داشت.

صرف نظر از راهکارهای جایگزینی که برای آینده ی بدون کوکی ارائه شوند، به هرحال امتحان ی کاربران، آژانس های تبلیغاتی و ناشران تو آینده متفاوت با امروز خواهد بود. شاید کاربران باید از کاهش واکنش به حریم خصوصی در چنین آینده ای بشاش باشند؛ شاید غصه راهکاری جایگزین به فقره اندوهناک شود که تا اینکه نفوذ بیشتر به حریم مخصوص را در پی داشته باشد.بیشتر بخوانید:وان پلاس احتمالا آدرس ایمیل فداکار از کاربرانش را فاش کرده استگوگل ظاهرا با هدف هم چشمی بیشتر با اپلیکیشن های متفرقه، داده های اندروید را رصد می کنداستیو وزنیاک بابت ویدئوهای کلاه برداری بیت کوین از یوتیوب شکایت می کندفاکس کان تولید آیفون 11 در هند را آغاز کردگوشی های سامسونگ در آلمان، جایگزین کارت های شناسایی می شوند