واکسن کرونای مادرنا اثربخشی ۹۴/۵ درصدی را در وارسی بدوی نشان قسط

شرکت داروسازی مادرنا (Moderna) امروز دوشنبه اعلام کرد که برپایه ی نگاهی اولیه بوسیله نتایج حاصل از یک کارآزمایی بزرگ و درحال اجرا، واکسن ویروس کرونای آن ها اثربخشی ۹۴/۵ درصدی دارد. بوسیله گفته ی پژوهشگران، نتایج بهتر از حد تخیل آن ها است؛ ولی واکسن تا ماه ها و احتمالا تا بهار بوسیله طور گسترده دسترس راحتی نخواهد گرفت. داده های بررسی بوسیله دست اعضای هیئت مستقل نظارت بر امان واکسن که مؤسسه ی ملی بهداشت آمریکا آن ها را منصوب کرده، تجزیه وتحلیل شده اند.

مادرنا دومین شرکتی است که با گزارش داده های مقدماتی از موفقیت واکسن کرونا، نویدبخش ته دنیاگیری ویروس تباره باری می شود که تاکنون در سرتاسر جهان زیاد از ۵۳ میلیون نفر را آلوده کرده و متجاوز از ۱/۲ میلیون نفر را به خواست مرگ کشانده است.  هفته ی گذشته، فایزر درهمکاری با بایون تک، ابتدایی همدستی هایی بودند که موفقیت زیاد از ۹۰ درصدی واکسن کرونا را گزارش دادند.

فایزر و مادرنا نخستین سازندگان واکسن هستند که داده های اولیه را از کارآزمایی های مرحله ی پایانی را اطلاع دادن می کنند؛ ولی ۱۰ شرکت دیگر در استرالیا، بریتانیا، چین، هند و روسیه همچنین داخل رقابت جهانی برای ساخت واکسن، درحال انجام کارآزمایی های جنین ی سوم هستند. علاوه براین، بیش از ۵۰ کاندید واکسن دیگر نیز تو مراحل ابتدایی تر کارآزمایی ها بوسیله قاعده می برند.

اثربخشی بالای ۹۰ درصد دو واکسن فایزر و مادرنا درحالی بوسیله مشت آمده که طبق اخبار سازمان غذا و دارو آمریکا، واکسن های کووید ۱۹ برای دریافت مجوز باید دست کم ۵۰ درصد اثربخش باشند. پژوهشگران با واکسیناسیون برخی از شرکت کنندگان در کارآزمایی و دادن دارونما به فدایی دیگر، کارایی واکسن را آزمایش و پس ازآن بر دو دسته بازرسی کردند تا دریابند چند نفر بیمار می شوند. در بررسی ی مادرنا، ۹۵ نفر به ویروس کرونا آلوده شدند که از این بین تنها ۵ نفر واکسینه شده و ۹۰ نفر دارونما دریافت کرده بودند. همچنین ۱۱ فردِ بوسیله شدت مریض از مجموع ۹۵ مورد همگی از شهود کنندگان دارونما بودند. ازنظر آماری، این تباین بین دو دسته به شدت چشمگیر است.

مادرنا که در بطرف خانه کمبریج دهات ماساچوست صبر دارد، واکسن کرونا را درون شرکت با پژوهشگرانی از مرکز تحقیقات واکسن داخل مؤسسه ی ملی آلرژی و بیماری های عفونی مخلوق است. دکتر آنتونی فائوچی، مدیر این مؤسسه در یک گفت وگو، اثربخشی ۹۴/۵ درصدی را بسیار چشمگیر و غافلگیرکننده دانست. استفان بنسل، مدیرعامل مادرنا نیز در بیانیه ای گفت نتایج، اولین تاییدیه ی بالینی را ارائه داده است که واکسن آن ها می تواند از بلای ناگهانی کووید ۱۹ ازجمله جنس شدید آن پیشگیری کند.

فایزر و مادرنا هرکدام یافته هایشان را در بیانیه های خبری ارائه داده اند و هنوز هیچ مقاله ی داوری شده ای از مولود کار آن ها منتشر نشده است. شریک شدن ها همچنین هنوز معلومات مفصلی را بی پرده نکرده اند که به متخصصان اجنبی امکان می دهد ادعاهای آن ها را ارزیابی کنند. ازاین رو، نتایج را نمی قابلیت شدید درنظرگرفت؛ زیرا مطالعات هنوز به انتها نرسیده و اعداد مربوط به اثربخشی واکسن امکان پذیر است درون آینده تحول نرم.مقاله های مرتبط:مادرنا سوم و آخرین کارآزمایی واکسن کرونا را آغاز کردنتایج مثبت کارآزمایی مادرنا: تولید پادتن در تمام ۴۵ نفر دریافت کننده واکسن کرونا

فایزر و مادرنا دریچه ای را به سمت مسیری کاملا نو تو ساخت سریع واکسن گشوده اند. هردو همدستی از موادی ژنتیکی به اشتهار RNA پیام رسان استفاده می کنند که دستورالعمل تولید نسخه ی کپی پروتئین اسپایک ویروس کرونا را به بدن انسان می دهد. سپس سیستم ایمنی، دفاع دربرابر این پروتئین را می آموزد. واکسن های مبتنی بر ژن از مدت ها پیش نویدبخش آینده ی ساخت واکسن بوده اند؛ اما هرگز برای استفاده در انسان تأیید نشدند. نتایج توفیق آمیز واکسن های مادرنا و فایزر، تیر ای امیدبخش از کارایی این روش است.

یک نگرانی در مناسبت با واکسن های ژن پایه، شکنندگی بیش از حد و نیاز آن ها به نگه داری درون دمای فوق سرد است؛ اما مادرنا امروز اعلام کرد که واکسن کرونای آن ها می تواند به مدت حداکثر ۳۰ روز داخل دمای یخچال (بین ۲ تا ۸ منصب ی سانتی گراد) نگه داری شود؛ درحالی که واکسن فایزر و بایون تک باید در دمای سلبی ۷۰ منصب ی سانتی گراد بماند. این مزیت، به ذخیره سازی و توزیع آسان نم واکسن مادرنا معاون خواهد کرد.

مادرنا می گوید تا خاتمه سال جاری، ۲۰ میلیون دوز و در سال ۲۰۲۱ بین ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دوز از واکسن خود را تولید خواهد کرد. بااین حال، ازآنجا که واکسن این انبازی از سنخ دوگانه است، به منظور واکسیناسیون کامل هر نفر باید دو دوز ستاندن بطی ء.بیشتر بخوانید:مالیات روانی مرموز خانه نشینی های دنیاگیری کووید ۱۹جهش ویروس کرونا در مینک ها هنوز خطرناک نیستسریع ترین سحاب کامپیوتر جهان بوسیله کمک شرکت های داروسازی می آیدفرهنگ های دیگر چه درسی درباره گذشت به ما می دهند؟همه گیری ویروس کرونا در ایران از نگاه آمار و ارقام [بوسیله روزرسانی: ۲۵ آبان ۹۹]