|  | 

سرگرمی و تفریحی

گواهینامه های جدید دارای محدودیت می شوند

img-responsive

گواهینامه های جدید دارای محدودیت می شوند

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در مورد محدودیت های گواهینامه های تازه گرفته شده و همچنین طرح شماره گذاری 950 هزار خودرو توضیحاتی داد. وی همچنین در مورد تصادفات آمار تازه ای داد.

 

محدودیت رانندگی در سال جدید

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از شماره گذاری بیش از 950 هزار خودروی سواری و تازه گواهینامه ها در 99 ماهه امسال خبر داد.

سردار تقی مهری در نشست خبری صبح امروز خود که در مقر شهرک آزمایش برگزار شد، گفت:در سال 84 بیش از 27 هزار و 700 نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند که این آمار در پایان سال 94 با کاهش 11 هزار نفری به بیش از 16 هزار تن رسید.

وی با اشاره به طرح های پلیس راهور در سال95 اظهارکرد:اجرای طرح نوروزی، طرح ترافیکی مراسم ارتحال امام خمینی، طرح تابستانی، طرح بازگشایی مدارس، طرح ترافیکی اربعین و اخیرا هم طرح زمستانه که هم اکنون در حال اجراست، از جمله طرح های پلیس راهنمایی و رانندگی است که با هماهنگی دستگاه های امدادی و خدماتی و انتظامی و … با محوریت پلیس اجرا می شود.

مهری با بیان اینکه طرح زمستانی تا بیستم اسفند ادامه پیدا خواهد کرد، گفت:کمتر از یک ماه از آغاز طرح زمستانه گذشته و در این مدت حدود 17 درصد نسبت به مدت مشابه تعداد جانباختگان ترافیکی کاهش داشته است.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه از زمان اجرای طرح زمستانی تا کنون در راه مانده نداشته ایم، گفت:با اقدامات و هماهنگی های انجام شده با تمامی دستگاه ها وضعیت بهتری داشتیم.

وی با بیان اینکه در هشت ماهه امسال 236 نفر کمتر از مدت مشابه پارسال جان خود را از دست داده اند گفت:عدم توجه به جلو، سرعت غیرمجاز و عدم رعایت حق تقدم، علل بروز 71 درصد از تصادفات در هشت ماهه سال جاری بوده و 69 درصد تصادفات نیز در ساعات 12 ظهر تا 12 شب رخ داده است.

به گفته وی در 51 درصد از تصادفات سواری و در 31 درصد نیز موتورسیکلت ها حضور داشته اند.

مهری با بیان اینکه 51 درصد جانباختگان در صحنه تصادف جان باخته و مابقی در بیمارستان و راه بیمارستان جان باخته اند افزود:درون شهرها 82 درصد افرادی که در تصادفات جان خود را از دست داده اند عابر پیاده و موتورسوار بودند که این نشان می دهد باید در درون شهرها برای عابران پیاده امکانات بیشتری فراهم کرده و ایمنی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

وی 87 درصد جانباختگان را مردان اعلام کرد و گفت:51 درصد جانباختگان نیز سنی بین 21 تا 50 سال داشته اند.

مهری درباره آمار شماره گذاری خودروها در 9 ماهه امسال اظهارکرد:شماره گذاری خودروها در این مدت نسبت به پارسال 40 درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه سال گذشته 41 هزار خودروی وارداتی داشتیم، ادامه داد:امسال این آمار به بیش از 46 هزار دستگاه رسیده که رشدی 13 درصدی داشته است.

مهری با بیان اینکه 951 هزار و 821 دستگاه امسال شماره گذاری شده است، گفت:خودروهای داخلی رشد بیشتری در شماره گذاری داشته است.

محدودیت های جدید برای تازه گواهینامه گرفته ها

رییس پلیس راهور ناجا از کاهش یک درصدی صدور گواهینامه خبر داد و افزود:برابر دستور العمل جدیدی که از سوی وزیر کشور ابلاغ شده، محدودیت هایی اعمال شده که ما از ماه آینده آن را اجرایی خواهیم کرد.

وی دربا ه این محدودیت ها گفت:افرادی که گواهینامه را دریافت می کننند تا سه ماه اجازه ندارند به تنهایی و بدون حضور افراد دارای گواهینامه رانندگی کنند. از ساعت 12 تا 5 صبح اجازه رانندگی ندارند و در جاده های برون شهری نیز اجازه رانندگی ندارند. همچنین آنها باید علامت احتیاط راننده مبتدی است را در جلو و عقب خودرو نصب کنند.

وی با بیان اینکه این محدودیت برای گواهینامه های موتورسیکلت نیز وجود دارد، گفت:مدت این محدودیت ها یکسال است و از ابتدای ماه آینده اجرایی خواهد شد و این موضوع به آموزشگاه ها و … ابلاغ می شود.

همچنین اگر افراد در این مدت مرتکب تخلف شوند، گواهینامه شان توقیف و راننده مجددا به کلاس های آموزش رانندگی معرفی می شود.

آغاز جریمه خودروهای فرسوده در هشت کلان شهر

وی با بیان اینکه خودروهای فرسوده دارای بیست سال سن باید از هشت کلانشهر تهران، کرج، تبریز، اهواز، اراک، اصفهان، مشهد، شیراز و … خارج شوند گفت:سن خودروی فرسوده در کلانشهرها 20 سال است و در صورتی که در شهر تردد کنند، به ازای هر 24 ساعت ، پنجاه هزار تومان جریمه خواهند شد.

مهری افزود:بر اساس مصوبه هیات وزیران، عمر مفید خودروها در کلان شهرها برای خودروی سواری شخصی 20 سال، وانت 15، مینی بوس و تاکسی 10 سال، موتورسیکلت 8 سال، اتوبوس شهری 8 سال، اتوبوس برون شهری 10 و کامیون و کشنده 20 سال است. همانطور که گفتم این خودروها در صورت تردد در شهر هر 24 ساعت 50 هزار تومان جریمه می شوند.

وی تعداد خودروهای فرسوده در کشور را یک میلیون و 350 هزار دستگاه اعلام کرد و گفت:حدود سه تا چهار میلیون موتورسیکلت هم از سن فرسودگی عبور کرده اند.

 

جریمه 24 ساعته خودروهای فاقد معاینه فنی در سراسر کشور

مهری با بیان اینکه در 9 ماهه 95 نسبت به پارسال 32 درصد افزایش اعمال قانون داشتیم، گفت:با برنامه ریزی های صورت گرفته به زودی خودروهای فاقد معاینه فنی در سراسر کشور اعم از شهرها و جاده ها در تمام ساعات شبانه روز توسط ماموران و دوربین ها جریمه خواهند شد.

مهری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا امکان تمدید دوباره بخشش جریمه دو برابری جرائم رانندگی وجود دارد یا خیر؟ گفت:با پایان آذر دوباره دیرکرد جریمه ها سرجای قبلی خود برگشته و فعلا تصمیمی برای تمدید آن وجود ندارد.

به گفته رییس پلیس راهور ناجا استقبال مردم هم از این بخشودگی به ویژه در ماه آذر خوب بود.

مهری با بیان اینکه فرسودگی بیش از 70 درصد تاکسی ها در تهران را تایید نمی کنیم، گفت:دقیقا سن فرسودگی وسایل نقلیه مشخص است؛ طبق آمار ما در شهر تهران کمتر از پنج درصد تاکسی ها در سن فرسودگی قرار دارند و البته اقدامات خوبی هم برای نوسازی آنها صورت گرفته است.

48 درصد اتوبوس های تهران در سن فرسودگی

وی با بیان اینکه 48 درصد اتوبوس ها در تهران در سن فرسودگی قرار دارند، ادامه داد:بیشترین میزان فرسودگی در میان اتوبوس ها و به خصوص اتوبوسهای درون شهری است.مهری درباره جرائم رانندگی و آمار آن نیز گفت:خوشبختانه در سال های اخیر تجهیزات مکانیزه کنترل تصادفات افزایش یافته و با عنایت وزیر راه بیش از 1800 دوربین در جاده ها نصب خواهد شد که این ها کمک می کند تا رانندگان متخلف کنترل شوند.

وی با اشاره به مرگ بیش از 16000 تن در حوادث جاده ای سال گذشته، اظهار کرد:در این تصادفات 6800 تن جانباخته اند که حدود 50 درصدشان مقصر نبوده اند، بنابراین می توان گفت که با توجه به 36 میلیون گواهینامه ای که صادر شده که 255 میلیون آن فعال است، تنها 3400 تن تخلف کرده و مسبب حوادث مرگبار شده اند اما این آمار برای ما بسیار مهم است و باید آن را کاهش دهیم.

اصرار پلیس برای اجرای قانون

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در شماره گذاری وسایل نقلیه پلیس بر اساس مقررات رفتار می کند، گفت:برای ما پیگیری ارتقاء کیفیت خودرو و جاده مهم است و پیگیر آن هستیم. عدم شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری هم ناشی از همین اصرار پلیس برای اجرای قانون است.

وی درباره برخورد پلیس با خودروهای لوکس نیز گفت:پلیس در برخورد با تخلفات حادثه ساز که برخی از آنان رانندگان خودروهای لوکس هستند کوتاهی نمی کند اما مهم برخورد با تخلفات است و در برخورد با تخلفات حادثه ساز نوع خودرو برای پلیس فرق ندارد.

 

تلاش برای برگزاری آزمون متمرکز گواهینامه در شهرها

مهری درباره کنکوری شدن اخذ گواهینامه نیز گفت:ما به دنبال این هستیم که در شهرها به صورت متمرکز آزمون بگیریم.

خودروهای یورو3 و یورو 4 شماره گذاری می شود

رییس پلیس راهور ناجا در مورد مصوبه نمایندگان مجلس در مورد عدم شماره گذاری خودروهای فاقد استاندارد یورو4 نیز گفت:مصوبات مجلس که به صورت قانون به پلیس ابلاغ شود را اجرا خواهیم کرد. در حال حاضر نیز خودروهای یورو3 و یورو 4 شماره گذاری می شود. وی درباره وضعیت ترافیک در تهران بزرگ و کلانشهرها نیز گفت:در تهران ساعت ورود به محدودیت ترافیکی زوج و فرد و اتمام آن به شب می خورد، استفاده از خودروی تک سرنشین نیز افزایش پیدا کرده و از 60 به 80 درصد رسید.

به دنبال این هستیم در سرویس رفت و آمد کارمندان نیز از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده شود

مهری ترافیک تهران را موضوعی چندوجهی دانست و گفت:راه حل اساسی در حل مشکل ترافیک تهران توجه به ناوگان حمل و نقل عمومی است و ما به دنبال این هستیم که در سرویس رفت و آمد کارمندان نیز از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده شود.

وی ادامه داد:پیشنهاد خروج نمایشگاه بین المللی از سطح شهر تهران را دادیم، همچنین در مورد ساخت وسازها به ویژه در معابر کم عرض باید تجدید نظر شود.

مهری با بیان اینکه تهران 15 محور ورودی دارد، اظهارکرد:16 میلیون نفر در دامنه جنوبی البرز از دماوند و فیروزکوه گرفته تا البرز و اسلامشهر و … زندگی می کنند که باید برای آن برنامه ریزی شود. ما پیشنهاداتی را در مورد حمل و نقل عمومی، پایانه های مسافربری و … را از قبل داده ایم.

تردد نیم میلیون خودروی کاربراتوری در تهران

وی با اشاره به مصوبه اخیر در مورد خودروهای فرسوده اظهارکرد:این مصوبه، مصوبه خوب و تاثیرگذاری است اما شما ببینید که ما حدود 400 تا 500 هزار خودروی کاربراتوری در سطح شهر تهران داریم.

سند خودرو باید از سوی پلیس صادر شود

مهری درباره اختلاف میان پلیس و کانون سردفترداران در مورد سند خودرو گفت:برابر قانون سندی که پلیس به عنوان سند مالکیت خودرو صادر می کند سند رسمی است و بر اساس قانون مصوب مجلس، این سند از سوی پلیس صادر می شود.رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه کار پلیس قانونی بوده است، ادامه داد:پلیس مردم را اجبار برای مراجعه به دفاتر اسناد نمی کند.

ممنوعیت شماره گذاری خودروهای آمریکایی

وی با بیان اینکه پلیس خودروهای با برند آمریکایی را شماره گذاری نمی کند، گفت:برابر تصمیم مسئولان نظام این خودروها شماره گذاری نمی شود و ما تابع قانون هستیم. در مورد خودروهایی هم که وارد شده و در گمرک هستند دولت باید تصمیم بگیرد. ما شاهد این هستیم که آمریکا مواضع خصمانه ای علیه کشور ما داشته است.

محدودیت رانندگی گواهینامه های جدید

نوشته اولین بار در پدیدار شد.

گواهینامه های جدید دارای محدودیت می شوند

%da%af%d9%88%d8%a7%d9%87%db%8c%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ad%d8%af%d9%88%d8%af%db%8c%d8%aa-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88

ABOUT THE AUTHOR